9 Sposobów na optymalizację Twoich filmów na YouTube

9 Sposobów na optymalizację Twoich filmów na YouTube

Chyba wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że YouTube to na chwilę obecną najpopularniejszy i najbardziej wpływowy serwis bazujący na streamingu oraz udostępnianiu materiałów wideo online szerokiemu gronu odbiorców. Jeżeli chcesz sprzedać lub rozreklamować produkt, oprogramowanie, firmę albo cokolwiek innego, YouTube będzie idealnym miejscem na zamieszczenie materiału audowizualnego na dany temat.

Wiele przedsiębiorstw tworzy filmy w celu przedstawienia oferty swojej branży, licząc na jak największą liczbę opinii oraz unikatowych wyświetleń. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że reklamy w formie wideo są o wiele bardziej skuteczne niż tekstowe lub graficzne materiały promocyjne. Z każdym dniem, działania marketingowe w obrębie serwisu YouTube stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób będzie z nich korzystało. YouTube to jednak setki tysięcy, jeżeli nie miliony różnorodnych filmów, z tego też powodu przebicie się z naszym autorskim materiałem może być dosyć trudne. Nie powinieneś jednak martwić się na zapas, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy bowiem listę wskazówek oraz porad, które, jeżeli odpowiednio je wdrożysz, pozwolą Ci zdobyć miliony widzów.

Krótko i na temat

Tworzenie materiału wideo, to prawie to samo co pisanie artykułu. Nikt nie chce czytać bardzo długiego tekstu, tak samo nikt nie będzie chciał oglądać zbyt długiego filmiku. Użytkownicy mają tendencję do stawiania na mocno sprecyzowane, krótkie oraz tematyczne materiały – oczywiście całość nie powinna być też zbyt okrojona. Kolejny element to rodzaj informacji, które chcemy przekazać i które powinny znaleźć się w filmie. W przypadku stricte reklamowego wideo, długość pomiędzy 30 sekundami, a 90 sekundami powinna być optymalna. Jeżeli natomiast tworzysz materiał informacyjny, jego długość nie powinna wykraczać poza ramy pięciu minut.

Tytuł

Jeżeli Twój film postowany na YouTube ma być odpowiednio zoptymalizowany, musi posiadać dobrze dobrany tytuł. Przede wszystkim, powinien być przyjazny dla wyszukiwarki, podobnie jak w tradycyjnych praktykach SEO, warto umieścić w nim słowa kluczowe, pod którymi chcesz być uplasowany. Nie powinniśmy oczywiście przesadzać z nagromadzeniem fraz w tytule, całość musi wyglądać jak najbardziej naturalnie. Tytuły ze zbyt dużą ilością keywordsów brzydko wyglądają i mogą zniechęcić użytkowników do obejrzenia filmu.

Sieci społecznościowe

Kiedy Twój film jest już w pełni zuploadowany i udostępniony powszechnemu odbiorcy, nie zapomnij o umieszczeniu materiału w najpopularniejszych sieciach społecznościowych, tak aby wirusowo rozprzestrzenił się wśród jak największej ilości użytkowników. Polecamy tutaj przede wszystkim Facebooka i Twittera, w polskich warunkach postawić możesz także na Wykop i Blipa.

Niegłupim pomysłem będzie także poproszenie znajomych o udostępnienie filmiku na swoich ścianach, tak aby widoczność i zasięg był jeszcze większy. Nie zapominaj także o wszystkich serwisach, których głównym celem jest wymiana filmów pomiędzy użytkownikami.

Meta Tagi

Podobnie jak na każdej innej, dowolnej stronie internetowej, także w przypadku filmu na YouTube, powinieneś zoptymalizować jego Meta Tagi. Podanie krótkiego i konkretnego meta opisu do Twojego filmu jest niezwykle ważne, ponieważ duża liczba użytkowników wczytuje się w opisy przed kliknięciem w miniaturkę i odtworzeniem materiału.

Tagi

Dodawanie tagów do plików wideo jest jednym z głównych sposobów zwiększenia widoczności Twojego filmu w całym serwisie YouTube. Przyznanie odpowiedniej ilości i ostrożnie dobieranych znaczników, wielokrotnie zwiększa Twoje szanse na sukces! Spróbuj między innymi tych fraz, które najlepiej opisują materiał albo grupę docelową, na której najbardziej Ci zależy.

Artykuły

Tworzenie artykułu odnoszącego się do Twojego filmiku jest dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu będziesz mógł promować się na kilka różnych sposobów i postować materiał audiowizualny także w serwisach nastawionych głównie na treść pisaną. Pamiętaj, aby w tekście umieścić około 2-3 zwrotne odnośniki prowadzące do Twojego materiału na YouTube. Nie możesz zapomnieć także o optymalizacji anchorów tychże linków oraz fraz kluczowych, które odnoszą się do tego, co widzimy w załączonym materiale wideo. Spełniając wszystkie z powyższych i jeżeli artykuł jest naprawdę bardzo dobry i zauważą go inni użytkownicy, Twoje wideo będzie miało o wiele większe szanse na zdobycie wysokich pozycji w wyszukiwarce internetowej oraz tej w serwisie YouTube.

Katalogi wideo

Publikowanie Twoich filmików na stronach internetowych, które skupiają się na ich udostępnianiu oraz wymianie między użytkownikami jest również ważne, pozwala Ci bowiem zyskać większą widoczność w sieci oraz sprawi, że materiał ujrzy większa ilość osób. Korzystaj z osadzonej na stronie (embed) wersji filmiku, będzie to bowiem liczyło się jako backlinkowanie do oryginalnego materiału na YouTube.

Promocja na blogu

Podobnie jak w przypadku artykułów, możesz również stworzyć wpisy na blogu, które będą odnosiły się do wideo podlegającego optymalizacji. Po raz kolejny zwiększasz dzięki temu ilość linków zwrotnych prowadzących do materiału i zdobywasz dodatkowe wyświetlenia. Musisz jednak pamiętać, aby odpowiednio zoptymalizować anchory. Kiedy blogowy post jest już opublikowany, powinieneś umieścić go w serwisie społecznościowym, aby zwiększyć jego widoczność w sieci jak najbardziej.

Komentowanie

Wypowiadając się pod filmami innych użytkowników, które powiązane są z Twoją branżą, nie tylko budujesz autorytet Twojej osoby w wirtualnym świecie, ale jednocześnie zwiększasz zainteresowanie internautów swoim kanałem. Oczywiście podczas komentowania należy stosować się do pewnych zasad i nie spamować. W przypadku gdy Twoje odpowiedzi rzeczywiście będą istotne, konkretne i komuś pomogą, wtedy liczyć możesz na zwiększony ruch na swoim kanale oraz jednocześnie większą ilość wyświetleń!