Reklama sklepu internetowego

Prowadzisz sklep internetowy i wiesz, że najlepszym sposobem na pozyskanie klientów jest obecność w wyszukiwarce, czyli reklama sklepu internetowego. Musisz stać się widoczny w wynikach wyszukiwania, ale masz świadomość tego, że pozycjonowanie jest procesem długofalowym. Jak więc zaistnieć w wyszukiwarce – prosto, szybko i skutecznie?

AdWords – najprostsza droga, aby zdobyć widoczność w sieci

AdWords to popularne narzędzie, dzięki któremu możliwa jest reklama w wyszukiwarce Google oraz poza siecią wyszukiwania (a więc na innych stronach internetowych wyświetlających reklamy AdWords). Na efekty można liczyć po uruchomieniu kampanii, ponieważ teksty reklamowe wyświetlają się natychmiast po wystartowaniu. Decydując się na Google AdWords, można w pełni kontrolować wydatki związane z tą formą reklamy. Usługi oferowane są w modelach:

CPC (cost-per-click) – koszt naliczany za każde kliknięcie w link sponsorowany,
CPM (cost-per-impression) – koszt naliczany za każde wyświetlenie reklamy,
CPA (cost-per- acquisition) – koszt naliczany za każde wykonane określone działanie.

Wybór odpowiedniego modelu rozliczania zależny jest częściowo od wybieranej usługi Google AdWords. Każdy z użytkowników samodzielnie ustala średni budżet dzienny i sam podejmuje decyzję o tym, w jaki sposób go wykorzysta.

Linki sponsorowane

Podstawą Google AdWords są linki sponsorowane, czyli reklamy wyświetlane w wyszukiwarce – ponad organicznymi wynikami wyszukiwania. By uruchomić kampanię, należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe, stworzyć krótki tekst reklamowy, ustalić maksymalną stawkę za kliknięcie i … gotowe. Gdy tylko budżet zostanie opłacony, kampania Google AdWords zostanie aktywowana. W ten sposób na efekty kampanii nie trzeba długo czekać. A to dlatego, że Google AdWords jest systemem reklamowym, który pozwala przedstawić użytkownikom dopasowaną ofertę w momencie jej poszukiwania.

Kampanie w sieciach partnerskich

Reklama w ramach kampanii AdWords może pojawiać się nie tylko w wynikach, ale również poza siecią wyszukiwania. Taką możliwość daje kampania w sieciach partnerskich (sieci reklamowej). Sieć reklamowa obejmuje wiele serwisów www, blogów czy aplikacji, gdzie mogą pojawiać się reklamy. Są one z reguły automatycznie dopasowywane do witryn na podstawie słów kluczowych przypisanych do reklamy. Niemniej jednak użytkownik może skierować reklamy na konkretne strony, witryny o określonej tematyce, itp.

Tworząc treść reklamy na potrzeby kampanii w sieciach partnerskich, należy mieć na względzie nieco innych odbiorców. O ile w przypadku typowych linków sponsorowanych, odbiorcą jest użytkownik wiedzący, czego poszukuje, tak w przypadku kampanii w sieci reklamowej należy odbiorcy uświadomić istnieje właśnie tej potrzeby.

Remarketing

Remarketing to forma reklamy pozwalająca na dotarcie do użytkowników, którzy przynajmniej raz odwiedzili promowaną witrynę www, ale np. nie dokonali zakupów. Tworząc trafne – nakierowane na preferencje potencjalnych klientów – reklamy, można skłonić ich do powrotu do sklepu i złożenia zamówienia.

Remarketing jest korzystnym rozwiązaniem, z którego zalet może czerpać każdy właściciel sklepu internetowego. Taka forma reklamy pozwala bowiem m.in. na zwiększenie sprzedaży, pozyskanie większej liczby zarejestrowanych użytkowników, efektywne promowanie marki w Internecie. Taka kampania świetnie sprawdzi się w przypadku atrakcyjnych ofert cenowych, które zachęcą do ponownej wizyty w e-sklepie i przy okazji odświeżą w pamięci jego adres internetowy.

Google Zakupy – zaprezentuj swoje produkty w wyszukiwarce

Google Zakupy (Google Shopping) to stosunkowo nowa usługa, która pozwala na jeszcze efektywniejsze promowanie swoich produktów w wyszukiwarce. Sposób działania Product Listing Ads (PLA) jest nieco odmienny niż funkcjonowanie AdWords. Przede wszystkim nie są tutaj wykorzystywane słowa kluczowe, lecz dane z kanału produktów pobierane automatycznie przez Google (za pośrednictwem konta w Google Merchant Center).

Specjalista AdWords i Analytics zapraszam do kontaktu.

Reklama sklepu internetowego z listą produktów pojawiają się w wyszukiwarce wówczas, gdy użytkownik wpisuje jego nazwę. By jednak produkty trafiły na listę wyszukiwania Zakupów Google, należy spełnić warunki związane ze sposobem prezentacji informacji o produkcie. Jeżeli spełnią standardy jakości, wówczas po wpisaniu nazwy, Google wyświetli potencjalnemu klientowi zdjęcie i cenę produktu, a także nazwę sklepu (razem z linkiem do karty produktu na sklepie internetowym ). Lista produktów wyświetla się niezależnie od reklam tekstowych m.in. w wyszukiwarce Google, na stronach partnerów sieci wyszukiwania Google.

Aby móc rozpocząć kampanię w Google Zakupy, należy posiadać konto AdWords – do zarządzania reklamami i kampaniami oraz konto Google Merchant Center – do zarządzania informacjami o produktach. W przypadku reklam z listą produktów, opłata naliczana jest za każde kliknięcie (CPC), co pozwala na dopasowanie budżetu kampanii do możliwości finansowych.

Google Reklamy to rozbudowana usługa pozwalająca na skuteczną reklamę sklepu internetowego – bez konieczności oczekiwania na efekty pozycjonowania. Szeroki zakres możliwości, elastyczność prowadzonych kampanii oraz wysoka skuteczność to cechy, które wpływają na rosnące zainteresowanie usługami oferowanymi przez Google.