Dlaczego Google AdWords nie działa?

Dlaczego Google AdWords nie działa?

Google AdWords jest niezwykle prostym i intuicyjnym narzędziem marketingowym, które w szybkim czasie zwraca zainwestowane środki. Takie stwierdzenie można wielokrotnie przeczytać na wielu branżowych witrynach. Jednak praktyka pokazuje, że uruchomiona kampania linków sponsorowanych nie działa. Poniżej przedstawimy jakie są najczęstsze przyczyny.

Złe zarządzanie kontem

Bardzo często początkujący reklamodawcy nie poświęcają należytej uwagi nad przebiegiem kampanii linków sponsorowanych. AdWords jest narzędziem, które wymaga regularnej optymalizacji oraz reagowania na działania konkurencji. Częstym błędem jest stworzenie złej struktury konta. Użytkownicy umieszczają wszystkie słowa kluczowe do jednej kampanii, która jest umieszczona tylko w jednej grupie reklam. Taka struktura będzie nieefektywna i nie dotrze do dużej grupy potencjalnych odbiorców. Podczas prowadzenia kampanii frazy kluczowe muszą być dopasowane do konkretnych przekazów. Dzięki stworzeniu oddzielnych grup reklam, reklamodawca może mieć pewność, że wszystkie unikalne słowa kluczowe wyświetlą dedykowane przekazy. Jeżeli reklamodawca uzna, że powinien włączyć dodatkowe frazy kluczowe do działającej kampanii powinien stworzyć nową grupę reklam oraz napisać dedykowany przekaz reklamowy. Warto wykorzystać możliwości Google Adwords Editor, które ułatwia tworzenie i modyfikowanie struktur konta. Ogromnym błędem jest również nieustawienie mierzenia wyników i konwersji. Bez tej konfiguracji reklamodawca nie będzie posiadał informacji, które frazy kluczowe czy grupy reklam przynoszą zysk lub stratę.

Budżet niedostosowany do kampanii

Na pewno każdy początkujący reklamodawca zadaje sobie pytanie, ile musi przeznaczyć środków na kampanię AdWords. Ustalenie wysokość budżetu jest uzależnione od analizy konkurencji. Ustalając przypadkową kwotę dzienną może okazać się, że po kilku godzinach budżet został wykorzystany i reklamy nie będą już tego dnia wyświetlane. Każdy reklamodawca musi wiedzieć, że koszty reklamy AdWords są uzależnione od jakości kampanii czy popularności fraz kluczowych. Im wyższa jakość reklamy tym mniejszy budżet będzie wymagany. Jakość strony określa się między innymi poprzez trafność strony docelowej oraz współczynnik klikalności. Kampanie AdWords oparte na popularnych i konkurencyjnych słowach kluczowych będą wymagały większych nakładów finansowych. Każdy reklamodawca może w prosty sposób sprawdzić wynik jakości swojej kampanii. Należy wejść na koncie AdWords w zakładkę „Kampanie”, a następnie wybrać „Słowa kluczowe”. Po otwarciu zakładki należy przejść do „Dostosuj kolumny” i aktywować opcje „Wynik Jakości” i „Szacowana stawka za pierwszą stronę” Zostaną wyświetlone dwie kolumny w tabeli: „Wynik Jakości” i „Szacowana stawka za pierwszą stronę”.  Na podstawie zawartych danych można przeprowadzić analizę, które elementy muszą zostać zmienione. Warto również zastanowić się w jaki sposób rozliczać kampanię. Najpopularniejszą formą rozliczenia jest CPC, czyli reklamodawca musi zapłacić określoną kwotę za każde kliknięcie w link sponsorowany. Kolejną formą rozliczenia jest CPM czyli reklamodawca musi zapłacić za liczbę wyświetleń reklamy na stronach partnerów Google AdSense. Ostatnią formą rozliczenia kampanii jest CPA, płatność dokonywana jest za ilość wywołanych akcji. CPA określany jest również kosztem pozyskania nabywcy. Właściwy wybór rozliczenia również pozwoli zmniejszyć koszty kampanii.

Niewłaściwa analiza konwersji

Konwersja jest to policzalne i pożądane działanie klientów. Najczęściej w przypadku kampanii linków sponsorowanych AdWords konwersją jest kliknięcie w reklamę i dokonanie zakupu produktu. Przez niewłaściwą analizę konwersji, reklamodawca może stracić cały budżet przeznaczony na kampanię, nie zyskując żadnych nowych klientów. Analizując konwersję należy zwrócić uwagę jakie słowa kluczowe przynoszą największy ruch i pożądane działania użytkowników. Warto wykorzystać dwa bezpłatne narzędzia Google Analitycs oraz Google Webmaster Tools, które można połączyć z kontem AdWords.  Zalecanym działaniem jest stworzenie testowych reklam ze zmienioną treścią.

Zła strona docelowa

Przedsiębiorcy, którzy uruchomili kampanię linków sponsorowanych często kierują cały ruch na stronę główną. Potencjalny klient, który chce kupić konkretny produkt, np. skórzane męskie buty, chce zostać przekierowany na podstronę z tym produktem. Kierowanie klientów na Landing Page, spowoduje, że większość potencjalnych klientów opuści stronę i poszuka produktu u konkurencji. Reklamodawca będzie musiał zapłacić za kliknięcie, które nie przyniosło mu żadnej konwersji. Nie warto również ustawiać kampanii AdWords na urządzenia mobilne w przypadku, gdy strona nie jest responsywna. Jak wykazują statystyki, zdecydowana liczba użytkowników urządzeń mobilnych od razu opuszcza strony, które nie są dostosowane do smartfonów i tabletów.

Właściwe wykorzystanie Google AdWords może być skuteczną promocją biznesu. Kampanię linków sponsorowanych można prowadzić samodzielnie. Jednak najlepiej zlecić prowadzenie specjaliście adwords. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko czas oraz uniknąć kosztownych błędów.