Kampania AdWords – co musisz wiedzieć?

Kampania AdWords – co musisz wiedzieć?

Kiedy prowadzimy własny biznes, obecnie koniecznością jest prowadzenie jakichkolwiek działań, mających na celu wypromowanie naszego produktu lub usługi a tym samym dotarcie do bardzo konkretnego grona odbiorców. Musimy jednak wiedzieć, że marketing internetowy, jest pojęciem szalenie pojemnym i działań wchodzących w jego skład jest bardzo dużo. Może być to zarówno promowanie własnej marki na profilach w mediach społecznościowych. Może być to także prowadzenie specjalistycznego bloga powiązanego bezpośrednio ze stroną internetową naszej marki. Działaniem, które także możemy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy znacząco zwiększyć ruch na stronie, jest także pozycjonowanie strony. W tym jednak przypadku, musimy liczyć się z bardzo długim, bo około trzymiesięcznym czasem oczekiwania na efekty. Czy jednak możemy prowadzić działania promocyjne, których efekty będą widoczne dużo szybciej? Jak się okazuje, jest to możliwe. Kampania AdWords jest bez wątpienia tym rodzajem działań związanych z marketingiem internetowym, który jest w stanie przynieść nam, jako przedsiębiorcom realne zyski w bardzo krótkim czasie. Podstawą jest jednak to, aby wiedzieć po pierwsze: jak taką kampanię przygotować, a po drugie – czym właściwie ona jest.

Co to jest kampania AdWords?

Z pewnością każdy z nas zetknął się z tym pojęciem. Najprościej rzecz ujmując, kampania AdWords jest reklamą umieszczaną w Sieci. Reklama ta ma bardzo konkretny format i nie zawsze też jest ona widoczna. Cały sekret skuteczności oraz to, że w ogóle użytkownicy widzą naszą reklamę tkwi w przygotowaniu kampanii we właściwy sposób. Z pewnością każdy z Was, po wpisaniu konkretnego zapytania, zobaczył okienko oznaczone jako „Reklama”. To właśnie banery kampanii AdWords. Przykładowo: kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „Złotnik Łódź” z pewnością na pierwszych miejscach pojawią nam się właśnie banery reklamowe złotników z Łodzi. Dopiero na dalszych pozycjach, będziemy w stanie zobaczyć strony internetowe – najpierw te, które są wyraźnie pozycjonowane, zaś na dalszych miejscach te, które po prostu mają już swoją własną „moc”. Sam fakt tego, że banery kampanii AdWords pojawiają nam się na samej górze wyników wyszukiwania, świadczy o skuteczności reklamy. Mechanizm jest bowiem bardzo prosty: jeśli coś „wyskakuje” jako pierwsze, to znaczy, że to jest dokładnie to czego szukam. Bardzo wielu internautów podąża tym tokiem rozumowania i takie też zachowanie stoi za olbrzymią skutecznością kampanii AdWords.

Działania niezbędne do prawidłowego przygotowania kampanii AdWords

Skoro wiemy już dlaczego kampania AdWords jest skuteczna a także co wpływa na jej skuteczność, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące samego przygotowania kampanii. Zacznijmy od tego, że laik nie będzie w stanie dokładnie takiej kampanii przygotować. Do odpowiedniej optymalizacji kampanii AdWords, niezbędna jest przede wszystkim skrupulatna analiza słów i fraz kluczowych. To właśnie po ich wpisaniu, kampania będzie się pojawiała konkretnym użytkownikom. Żeby jednak dokonać takiej analizy, musimy wiedzieć, z jakiego narzędzia skorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku korzystanie z Plannera Słów Kluczowych Google. Po wpisaniu w odpowiednie okno narzędzia interesującej nas frazy, narzędzie to wykonuje konkretną analizę popularności danego słowa oraz tego, jak prezentuje się konkurencja związana z naszą frazą. Dla nas, jako osób przygotowujących taką kampanię, będą to informacje najważniejsze. Nie jest to jednak wszystko o co musimy zadbać, kiedy przygotowujemy kampanię. Kolejnym krokiem, jest tutaj oczywiście określenie realnych budżetów, które chcemy w to zainwestować. O ile planowanie oraz analiza słów kluczowych nie są aż tak skomplikowane, o ile wiemy jak korzystać z Plannera Słów Kluczowych Google, o tyle oszacowanie konkretnego budżetu kampanii AdWords może przysporzyć nam problemu.

Branża branży nierówna

Podstawą, jeśli chodzi o określenie realnego budżetu, który chcemy przeznaczyć na kampanię będzie przede wszystkim ocena konkurencji naszej branży. Wiadomo, że każda branża ma zupełnie inną konkurencję, stąd też budżety na działania promocyjne będą tutaj bardzo rozbieżne. Przykładowo udało nam się oszacować, że realny i skuteczny budżet dla złotnika w Łodzi, będzie wynosił 200 zł w skali miesiąca. Dla tej samej branży, tyle że w Warszawie budżet ten może być trzy lub nawet cztery razy większy. Wszystko zależy tutaj od tego, jak wiele firm i przy jakich budżetach wykorzystanych, reklamuje się w Sieci. Taką analizę, jest jednak w stanie przeprowadzić tylko i wyłącznie specjalista od wdrażania i prowadzenia kampanii AdWords. Wynika to przede wszystkim ze znajomości konkretnych wzorów, za pomocą których jesteśmy w stanie obliczyć rentowność kampanii, jak również z umiejętności przeprowadzenia skrupulatnej analizy konkurencji. Taką wiedzę zdobywa się przez lata. Nikt nie jest w stanie w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować, wdrożyć i poprowadzić kampanię AdWords.

Czy to się opłaca?

Kampania AdWords obecnie uchodzi za jeden z najskuteczniejszych rodzajów działań marketingowych, jeśli chodzi o rentowność. Wynika to oczywiście w dużej mierze z faktu, że jej działania przynoszą efekty relatywnie szybko. Przy odpowiedniej optymalizacji kampanii, dopasowaniu właściwych budżetów oraz określeniu konkretnej grupy docelowej, już nawet po tygodniu od wdrożenia kampanii AdWords, jesteśmy w stanie zaobserwować realne korzyści które będzie ona generowała. Kampania AdWords jest zatem wspaniałym rozwiązaniem dla tych osób, które swój biznes prowadzą stosunkowo niedługo i zależy im na pozyskaniu konkretnych klientów w bardzo krótkim czasie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby łączyć kampanię AdWords z innymi działaniami z zakresu marketingu internetowego, takimi jak chociażby wspomniane wcześniej pozycjonowanie, czy promocja marki w mediach społecznościowych. Działania te nie działają na siebie nawzajem w sposób niekorzystny. Co więcej – w dłuższej perspektywie czasu, mogą przynieść nam naprawdę ogromne zyski oraz wygenerować bardzo duży ruch na naszej stronie internetowej.